„Segregujesz… i śmiecisz mniej”.

30 Listopada 2017

29.11.2017r W Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 w Bychawie na sali gimnastycznej odbyła się nietypowa  lekcja wychowawcza dla całej społeczności szkolnej, z dziedziny ekologii, którą zatytułowano:  „Segregujesz… i śmiecisz mniej”. Inspiracją do jej przeprowadzenia  był Europejski Tydzień Redukcji Odpadów.


Celem imprezy było kształtowanie postawy odpowiedzialności za stan środowiska, a w szczególności:

·         podnoszenie poziomu świadomości w zakresie segregacji odpadów oraz gospodarowania odpadami

·         zapobieganie powstawaniu odpadów przez świadome wybory konsumenckie

·         uświadomienie społeczności szkolnej  konieczności segregacji i recyklingu

·         rozwijanie kreatywności uczniów poprzez kształtowanie umiejętności ponownego wykorzystywania surowców „ Nowe życie zużytych  przedmiotów”

·         integracja społeczności szkolnej  poprzez wspólną zabawę i działanie

W pierwszej części, którą poprowadziły uczennice klasy IV TUF Joanna Tymoszuk i Aleksandra Winiarczyk,  mogliśmy się dowiedzieć, że nasze działania dotyczące gospodarowania odpadami, powinny sprowadzać się do  zasady „3R” – reduce -  zapobiegaj powstawaniu poprzez świadome wybory konsumenckie,  reuse - ponownie używaj, recycle  - poddawaj recyklingowi. W części tej wykorzystano też krótkie filmy edukacyjne związane z tematyką segregowania odpadów i recyklingu, które uczniowie obejrzeli z dużym zainteresowaniem.

W drugiej  części zaplanowano Internetowy konkurs „Segregacja odpadów”. Uczniowie  po zalogowaniu się, mieli odpowiedzieć na  15 pytań. Liczyła się nie tylko prawidłowa odpowiedź,  ale i szybkość jej zaznaczenia.

Na koniec całą społeczność szkolną zaproszono do obejrzenia wystawy pt. „Drugie życie zużytych przedmiotów” przygotowanej przez  uczniów  i nauczycieli z naszej szkoły.

Autorzy prac  wykazali się  olbrzymią kreatywnością i udowodnili tym samym, że wiele rzeczy i przedmiotów niepotrzebnych,  czy zużytych można ponownie wykorzystać i nie muszą trafić na śmieci. Np. ze starych  opon samochodowych uczniowie klasy Technik pojazdów samochodowych wykonali sofę, pufę , stolik oraz łabędzie – kwietniki  do ogrodu. Dziewczęta z klasy Technik Usług Fryzjerskich z butelek plastikowych zrobiły  ozdoby, które efektownie prezentowały się w  fantazyjnych eko - fryzurach. Ponadto wśród eksponatów znalazły się wyroby z wikliny papierowej, butelki, puszki, słoiki ozdobione sznurkiem i techniką decoupage, pojemniki, świeczniki, wazony i  karmniki z butelek plastikowych, lampiony z puszek. Pudełka po obuwiu, ramki, taca  ozdobione płytami CD, dywanik z resztek wełny i wiele innych.

W projekt zaangażowali się szczególnie uczniowie klas I TPS,  III TPS, II TI, IV TIUF oraz nauczyciele: Anna Pikul, Anna Poniewozik, Justyna Królak, Jakub Wieczorkiewicz, Robert Skoczylas, Wiesław Olech,  Jerzy  Rozdzialik. Pomysłodawcą i koordynatorem projektu była pani Joanna Mendykowska.

 

W spotkaniu wykorzystano materiały ze strony http://naszesmieci.mos.gov.pl/

Galeria zdjęcia ...

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl