Z wycieczką w Guimaraes i Bradze …

19 Listopad 2017
  Uczniowie odbywający staż zawodowy portugalskim Barcelos, w dniu 18.11.2017 r., zrealizowali kolejny punkt programu kulturalnego. Tym razem udali się do pobliskiego Guimaraes i Bragi. Do uroczego zabytkowego miasta – kolebki Portugalii, pojechali wspólnie ze stażystami z Nowego Sącza i Ełku.

   Warto wiedzieć, że Guimarães to pierwsza stolica Portugalii. To właśnie tu przyszedł na świat pierwszy król Alfons I Zdobywca. Zwiedzili główne zabytki - XI-wieczny zamek oraz Pałac Książęcy. Następnie spacerowali wąskimi, brukowanymi uliczkami i podziwiali tradycyjnie pomalowane domy.


Potem skierowali się do Bragi, jednego z najstarszych miast w Portugalii, o ponad 2000-letniej historii oraz jednego z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie. Miasto zostało założone w czasach rzymskich jako Bracara Augusta i słynie z najwspanialszego, barokowego sanktuarium Portugalii – Born Jesus de Monte /Bazylika Dobrego Jezusa/. Jest to imponująca budowla, położona na górze w pięknym parku. Dochodzi się do niej po olbrzymich schodach.


Wejście po schodach do Sanktuarium stanowi nie lada wyzwanie. Jednakże, warto przejść się pieszo chociażby w jedną stronę, gdyż same schody i znajdująca się u stóp bazyliki droga krzyżowa pełne są architektonicznych perełek. W konstrukcje schodów zostały wbudowane fontanny, symbolizujące pięć zmysłów (woda tryska tam z kamiennych oczu, nosa, uszu itd.). Ponadto duże wrażenie robią stacje drogi krzyżowej, zarośnięte mchem.


   Była to dla nich interesująca i wyczerpująca wycieczka. Z radością powrócili do Campusu i nadzieją, że pod koniec pobytu uda się im odwiedzić czwartkowy jarmark w Barcelos i skoczyć na chwilę nad Ocean Atlantycki w Apulii.

Galeria zdjęć ...

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl