Z wizytą w Bułgarii

14 Listopad 2017

 „Muzyka łączy pokolenia i narody” to temat czwartego spotkania projektowego, w którym udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Bychawie – Kamil Szmołda, Jacek Pruś, Jakub Sadło, Arkadiusz Nieściur wraz z nauczycielami Katarzyną Maciejczyk, Beatą Krzysiak i Andrzejem Pietrzakiem.  Wyjazd zrealizowany został w ramach trwającego w szkole projektu Erasmus+ pod nazwą „ My Europe, My Life, My Future” i przebiegał w dniach 23 - 27 października 2017 r.


Gospodarzem spotkania była Dimitar Talev Secondary School w bułgarskim miasteczku Dobrich.  Jak wynika z nazwy spotkania większość działań skupiona była wokół aspektów związanych z muzyką w przeszłości i teraźniejszości. Podczas spotkania prezentowaliśmy to wszystko co przygotowaliśmy w szkole i poza nią:  wideo, podczas którego uczniowie i nauczyciele wykonali ludową piosenkę pt. ” Hej z góry, z góry” z akompaniamentem zespołu pieśni i tańca Jawor. Każde z państw miało za zadanie wykonanie piosenki w języku danego partnera. W obecności społeczności szkolnej oraz zaproszonej lokalnej telewizji zaśpiewaliśmy rumuński utwór pt. „ Andrii Popa”, który wylosowaliśmy na spotkaniu w Grecji. (Polską piosenkę „ Oczy zielone” zespołu Akcent zaśpiewała grecka drużyna).

Ponadto, uczniowie przedstawili tradycyjne polskie instrumenty, popularne zespoły muzyczne i piosenkarzy. W czasie warsztatów zorganizowanych dla uczniów, stworzona została księga europejskich zespołów muzycznych i piosenkarzy oraz hymn Erasmusa.

Wszyscy młodzi uczestnicy mobilności, mieli okazję wziąć udział w debacie na temat gustów muzycznych nastolatków, a także ułożyć europejską listę przebojów. Ciekawym doświadczeniem dla uczniów była nauka bułgarskich tańców oraz karaoke po angielsku.

 

Każde spotkanie ma aspekt kulturowy, podczas którego uczestniczymy w wycieczkach edukacyjnych. W Bułgarii zwiedziliśmy Varnę, Plisko – pierwszą stolice tego kraju, miasteczko Shumen, Kaliakra, Balchik , gdzie podziwialiśmy ogród botaniczny i letnią rezydencje królowej Marii Rumuńskiej. W Dobrich odwiedziliśmy dwa muzea: Architekturalne i Etnograficzne, oraz Regionalne i Historyczne Muzeum Starego Dobrich.

Tydzień spędzony w Bułgarii był czasem pełnym wrażeń, dobrej zabawy, śpiewu, tańca i niezapomnianych chwil. Czy muzyka połączyła nasze kraje? To spotkanie było potwierdzeni ,że muzyka potrafi przełamać wszelkie bariery i różnice kulturowe. Przed nami kolejne wyzwanie jakim jest spotkanie projektowe w Chorwacji, podczas którego będziemy skupiać się na europejskiej kuchni.

Galeria zdjęć ...

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl