Wycieczka do Woli Okrzejskiej

23 Maj 2017

 22.05.2017 r. finaliści szkolnego konkursu o Henryku Sienkiewiczu odwiedzili muzeum w Woli Okrzejskiej. Wola Okrzejska to niewielka miejscowość, gdzie znajduje się dworek, w którym urodził się oraz spędził pierwsze 10 lat życia nasz wielki pisarz historyczny Henryk Sienkiewicz. Obecnie jest to muzeum gromadzące i udostępniające zwiedzającym pamiątki rodzinne Sienkiewiczów, egzemplarze książek napisanych przez noblistę i wydanych w najodleglejszych zakątkach świata.


Tradycje rodzinne i związki Sienkiewicza z Ziemią Łukowską są ukazane w sali pierwszej. Na ścianach wiszą zdjęcia rodziców pisarza oraz rodziny u której spędzał wakacje nastoletni Henryk. Druga sala to kontynuacje rodzinnych tradycji. Ekspozycję rozpoczynają zdjęcia dzieci pisarza: Jadwigi i syna Henryka Józefa, ofiarowane w testamencie przez wnuczkę pisarza Marię Korniłowicz. Zgromadzony bogaty i unikalny księgozbiór zawierający wiele pierwszych wydań powieści pisarza oraz tłumaczenia na kilkadziesiąt języków świata, w tym na język japoński, chiński, arabski, armeński oraz wiele języków europejskich. Trzecia sala przeznaczone jest na wyeksponowanie rekwizytów oraz kostiumów użytych w filmach nakręconych na podstawie powieści pisarza. W sali z kominkiem szczególną uwagę zasługują obrazy wybitnych malarzy: Franciszka Kostrzewskiego – „Janko Muzykant” z 1904 roku, obraz Franciszka Pautscha – „Bohun” z 1927 roku oraz "Latarnik" Jana Molgi. Salonik - to miejsce urodzenia Henryka Sienkiewicza. Znajdują się tu meble biedermajerowskie odkupione od rodziny pisarza.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się do pobliskiej Okrzei, gdzie zobaczyli ufundowany przez prababkę pisarza kościół oraz usypany w pobliżu, w 1938 roku kopiec – pomnik Henryka Sienkiewicza.

Galeria zdjęć ...

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl