"Hubal" z wizytą w Rumunii

28 Kwiecień 2017
 W dniach od 19 do 25 marca 2017 roku uczniowie „Hubala”, wzięli udział w kolejnej mobilności w ramach projektu „My Europe, My Life, My Future”. Tym razem gościliśmy w Rumunii a organizatorem spotkania pod nazwą „Sport lekcją tolerancji”  była szkoła Liceum Cu Program Sportiv.

Naszą przygodę w Rumunii rozpoczęliśmy od zwiedzenia stolicy tego państwa Bukaresztu. Gościliśmy w Pałacu Parlamentu oraz zwiedziliśmy skansen wsi rumuńskiej. Następnie udaliśmy się do Braila miejscowości, w której znajdowała się szkoła naszego partnera. Po oficjalnym przyjęciu przez władze i społeczność szkolną, zwiedzeniu szkoły, uczestnicy projektu przystąpili do realizacji zadań jakie zostały zaplanowane. Wszyscy partnerzy mieli za zadanie prezentację sportu, który wywodzi się z ich kraju jak również prezentację najlepszych i najbardziej popularnych  sportowców,  w wybranych dziedzinach. Uczniowie w międzynarodowych grupach pracowali nad tworzeniem albumu wielkich europejskich sportowców. Wzięli udział w debacie na temat tolerancji i współpracy pomiędzy sportowcami różnych narodowości. Tworzyli model dobrego sportowca. Mieliśmy okazję wziąć udział w treningu siatkarek i lekkoatletów, obserwując jak na profesjonalnych obiektach wygląda szkolenie w poszczególnych dyscyplinach. Wielką atrakcją dla wszystkich była możliwość uczestniczenia w Mistrzostwach Europy w boksie. Podczas wizyty odbyło się również spotkanie z władzami miasta, dyrekcją i nauczycielami. Uczestniczyliśmy w prezentacjach przygotowanych przez uczniów szkoły oraz w lekcjach mogąc w ten sposób poznać warsztat i metody pracy rumuńskich kolegów oraz atmosferę nauczania w rumuńskiej szkole.

Aspektem kulturowym objętym programem mobilności były wyprawy edukacyjne mające na celu zapoznanie się z głównymi atrakcjami turystycznymi Braila i okolicznych terenów. Podczas rejsu statkiem po Dunaju podziwialiśmy przepiękne krajobrazy. Podczas postoju na wyspie zapoznaliśmy się z technikami survivalu i uczyliśmy się strzelać z łuku.  Program zwiedzania obejmował również zamek Peles , kiedyś letnia rezydencja królów Rumunii w miejscowości Sinaia, muzeum etnograficzne, teatr miejski, cerkiew św. Archaniołów Michała i Gabriela.  Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy tak jak nasze spotkanie i przygoda w Rumunii. Podczas pożegnania otrzymaliśmy certyfikaty i złote medale, a młodzież rumuńska pożegnała nas prezentując przepiękne układy taneczne i akrobatyczne.  Spotkanie w Braila zakończyło się sukcesem zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. Nastąpiła bardzo pożyteczna wymiana doświadczenia na wielu płaszczyznach.  To spotkanie tak jak inne na długo pozostanie w naszych wspomnieniach. A poznanie kultury, tradycji Rumunii zmieniło nasze nastawienie i obaliło stereotypy dotyczące tego kraju.

Koordynator projektu: Katarzyna Maciejczyk

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl