Hubalowa Wigilia - na Bielawach las szumem historię opowiada …

05 Grudzień 2016
  Już dziewięć lat temu, 22 czerwca 2007 roku, odsłonięty został na Bielawach koło Opoczna pomnik Hubalowej Wigilii”. Od tej pory w pierwszy piątek grudnia przyjeżdżają tutaj uczniowie i leśnicy, żeby przypomnieć wigilię z 1939 roku. Organizatorami tej uroczystości jest Zespół Szkół Zawodowych im. mjr. H. Dobrzańskiego – Hubala z Radomia i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi.    Również w tym roku, 02 grudnia delegacja naszej szkoły uczestniczyła w X „Hubalowej Wigilii”. Przedstawicielami społeczności Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie byli uczniowie klasy I Tps Łukasz Gajor, Bartosz Łagut i Jacek Pruś wraz z wychowawcą Januszem Saganem i p. Bogusławem Sobkowiczem.


   Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że nastrój tej uroczystości jest podniosły. Owszem jest modlitwa, dzielenie się opłatkiem i życzenia świąteczne, ale nad wszystkim tym unosi się atmosfera młodzieńczej wesołości, bo największe grono uczestników stanowią uczniowie i harcerze. Najwięcej zabawy jest przy ubieraniu choinki. Uczniowie z Ruskiego Brodu, co roku przygotowują zabawki i zawieszają je na choince. Każda grupa przywozi jakieś ozdoby.

   Po ciepłym posiłku uczestnicy przejechali pod Szaniec Hubala w Anielinie aby złożyć hołd bohaterskiemu majorowi i jego „hubalczykom” składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze pod pomnikiem. Obchody zakończyła tradycyjnie ballada „Hubalowa legenda” wykonana przez autora muzyki pana Cezarego Jawoszka.

  
Całą uroczystość prowadziła Dyrektor Zespołu Szkół  Zawodowych im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Radomiu, Pani Barbara Jasek.

   Wierzymy, że w tym samym miejscu, w którym ostatni żołnierze Wojska Polskiego, dowodzeni przez „Hubala”, świętowali pierwsze Boże Narodzenie w okupowanej Polsce, spotkamy się już za rok – w pierwszy piątek grudnia 2017 roku.


Galeria zdjęć ...

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl