Spacerkiem po wiecznym mieście …

15 Czerwiec 2016
   Grupa stażystów ze Spoleto, w niedzielę 12.06.2016 r. udała się na wycieczkę do Rzymu i Watykanu. Z samego rana z przewodniczką p. Beatą Watrak i opiekunem Januszem Saganem wybraliśmy się na zwiedzanie wiecznego miasta i Watykanu. Naszą podróż rozpoczęliśmy od zwiedzania Colosseum /w starożytności Amfiteatr Flawiuszów/, jednego z najpiękniejszych zabytków w Rzymie. Powstał on w I w n.e. To duża eliptyczna budowla o dł. 156 m, obwodzie 524 m i wysokości 48,5 m. Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów. Nazwa Colosseum została nadana od znajdującego się w pobliżu budowli, ogromnego posągu Nerona zwanego kolosem.   Wychodząc z pod Colosseum nie musieliśmy daleko szukać innych zabytków. Nieopodal rozpościerał się piękny widok na Forum Rmanum /pol. - rynek rzymski/. Powstał on w 729 – 720 p.n.e. Był to główny polityczny, kulturalny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu. Moglibyśmy pisać dużo o tym miejscu ale musieliśmy przemieścić się dalej. Po drodze spotkaliśmy posąg wilczycy, która uratowała Rzym.

   Po zapoznaniu się z tą historią, swoje kroki skierowaliśmy na Piazza Venezia – plac w Rzymie, znajdujący się u podnóża Kapitolu. Zbudowany został on w XV wieku. Ołtarz Ojczyzny /Altare Della Patria/ - jest to duża budowla z białego marmuru, będąca zarazem pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza. Pomnik został postawiony dla uczczenia zjednoczenia Włoch.

   Potem obejrzeliśmy Fontannę di Trevi – najbardziej znaną, barokową fontannę Rzymu. Jak mówi zwyczaj, każdy kto chce wrócić do Rzymu, musi stanąć tyłem do niej i przez ramię wrzucić za siebie kilka monet. To „zapewnia” w przyszłości powrót do Rzymu.

   Naszym następnym miejscem był Piazza di Spagna, który powstał pod koniec XVI wieku. Stał się słynny za sprawą monumentalnych schodów popularnie zwanych Hiszpańskimi. Przed schodami stoi niewielka fontanna – La Barcaccia. Nawiązuje do barki przyniesionej aż tutaj przez wody Tybru w czasie jednego z wylewów rzeki.

   Dalej, przechadzając się wąskimi uliczkami, dotarliśmy do Pantheonu /świątyni wszystkich Bogów/. Jest to owalna budowla na Polu Marsowym, ufundowana przez cesarza Hadriana w roku 125 na miejscu wcześniejszej z 27 r. p.n.e. a zniszczonej w pożarze w 80 r. n.e. Wysokość i średnica rotundy mają jednakowy wymiar: 43,3 m. Światło dostaje się do wewnątrz przez oculus – otwór w szczycie kopuły.

   Stamtąd udaliśmy się do Piazza Navona, który powstał z inicjatywy papieża Innocentego X na ruinach starożytnego Stadionu Dominicjana. W latach 1647 – 1651 zbudowano w centralnej części Placu fontannę Czterech Rzek /wł. fontana dei Quattro Fiumi/. Cztery postacie wraz z elementami krajobrazu symbolizują cztery rzeki, z czterech kontynentów. Rio de la Plata symbolizuje postać z podniesioną ręką. Dunaj i Europę wyobraża postać dosiadająca konia, personifikacja Nilu ma osłoniętą głowę /nie znano w tym czasie źródeł tej rzeki/. Azję uosabia Ganges.

   Po niedługim spacerku ujrzeliśmy piękny zamek – Castel sant’ Angelo. Nazwa zamku wiąże się z wydarzeniami gdy papieżowi Grzegorzowi Wielkiemu ukazał się św. Michał Archanioł. Budowla została wzniesiona w 139 r. jako mauzoleum cesarza Hadriana. Od Pałacu Watykańskiego do Zamku św. Anioła prowadzi podziemny korytarz. Wybudowano go w roku 1277, by umożliwić papieżowi opuszczenie pałacu w sytuacji zagrożenia.

   Stąd już był krok do Państwa w Państwie. Wycieczka po Rzymie bez Watykanu nie wchodzi w grę. Podążając Via Della Conciliazione w końcu dotarliśmy na Plac św. Piotra. Naszym oczom ukazał się piękny plac, który na tle Bazyliki wyglądał wspaniale. Piazza di San Pietro to plac przed bazyliką św. Piotra na Watykanie, należącej do osi łączącej bazylikę i Via Della Conciliazione. Otacza go portyk Berniniego zbudowany w latach 1656 – 1667. Olbrzymia, czterorzędowa kolumnada w porządku toskańskim, zwieńczona jest attyką, na której ustawiono posągi 140 świętych. Wśród nich, po lewej stronie, na wysokości fontanny, można znaleźć pomnik św. Jacka Odrowąża, dominikanina, jedynego świętego pochodzącego z Polski. Centralne miejsce placu zajmuje obelisk, który wraz z podstawą i krzyżem mierzy 39,81 m wysokości.

   Po przejściu kontroli, udaliśmy się do największej i najbardziej okazałej budowli Watykanu - Bazyliki Św. Piotra. Jest to jedna z największych i najważniejszych świątyń w kościele rzymsko – katolickim. Pierwszą bazylikę wybudowano w 329 r. Papież Juliusz II w XV w. przebudował świątynię. Trwała ona ponad wiek i brali w niej udział najwięksi artyści renesansu. Bazylika ma 23 000 m2 powierzchni. W jej wnętrzu znajduje się 11 kaplic i 45 ołtarzy. W głównej części znajduje się Tron św. Piotra. Ma on 29 m wysokości i jest z brązu. W bazylice znajduje się grób papieża św. Jana Pawła II a w podziemiach znajdują się także groby innych papieży. Kiedy opuszczaliśmy Watykan byliśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy chociaż przez chwilę pomodlić się przed grobem naszego papieża i za jego pośrednictwem przekazać Bogu swoje prośby i modlitwy, w intencjach z którymi przybyliśmy do tego miejsca.

   I to był koniec naszej przygody w wiecznym mieście. Wszyscy byliśmy zauroczeni i poruszeni tym miastem, jego historią, tradycją i cudownymi zabytkami. Pełni wrażeń opuszczaliśmy to miasto, z nadzieją, że jeszcze kiedyś do niego wrócimy.

Galeria zdjęć ...

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl