Hubalowa wigilia

06 Grudzień 2015

 Po raz dziewiąty w Leśnictwie Bielawy, przy głazie upamiętniającym „Hubalową Wigilię" z 1939 roku, spotkali się uczniowie szkół noszących imię mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala", by kultywować tradycyjną wigilię. Grudniowe spotkania w leśnej głuszy uczniów z leśnikami są już wieloletnią tradycją. Zapoczątkował ją Patron szkół w 1939 roku. Uczniowie i leśnicy kontynuują tę tradycję od 2007 roku, kiedy to w rocznicę tamtych wydarzeń został odsłonięty pomnik "Hubalowej Wigilii". Od tego czasu w pierwszy piątek grudnia na polanę w Bielawach przyjeżdżają  uczniowie i leśnicy.


Tegoroczna wigilia odbyła się w dniu 04 grudnia 2015 roku i zorganizowana została przez dyrekcję i nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „HUBALA” w Radomiu wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu.
    Przedstawicielami społeczności Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie byli uczniowie klasy I Tps Łukasz Rusinek i Rafał Sulowski oraz dyrektor szkoły p. Jerzy Sprawka, pedagog szkolny p. Janusz Sagan i p. Bogusław Sobkowicz.
   Przy obelisku upamiętniającym pobyt mjr. Hubala na kolacji wigilijnej w leśniczówce BIELAWY wartę zaciągnęli kadeci Liceum Kadetów Rzeczypospolitej Polskiej w Lipianach. Ubrano choinkę po czym dzielono się opłatkiem, zapalono znicze i skorzystano z posiłku przygotowanego przez dyrekcję Lasów Państwowych. Była biesiada przy ognisku i pieczenie kiełbasek.
   Kolejnym etapem naszej wizyty był szaniec Hubala w Anielinie, miejsce śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego. Szumiące sosny, leśna polana, a na niej symboliczna budowla    z  polnych kamieni. Przy szańcu wysłuchaliśmy hubalowych opowieści pułkownika Mariana Zacha. Następnie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Na zakończenie spotkania wszyscy odśpiewali wspólnie „Hubalową legendę …”. Uroczystość przebiegła w miłej i rodzinnej atmosferze.
   Jesteśmy dumni, że możemy należeć do grona Rodziny Hubalowej, która zrzesza kilkanaście szkół z całej Polski. Wspólne świętowanie Wieczerzy Wigilijnej w Bielawie miało patriotyczny charakter. Uczenie historii w ten właśnie sposób, z całą pewnością zapadnie wszystkim uczestnikom tego spotkania na długo w pamięci. 
   Wierzymy, że w tym samym miejscu, w którym ostatni żołnierze Wojska Polskiego, dowodzeni przez mjr. Henryka Dobrzańskiego, świętowali pierwsze Boże Narodzenie w okupowanej Polsce, spotkamy się już za rok - w grudniu 2016 roku.

Galeria zdjęć - Bielawy
Galeria zdjęć - Anielin

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl