Wygraj życie dzięki marzeniom …

21 Październik 2015
  Od stycznia bieżącego roku, Fundacja Akademia Integracji wraz z Klubem KNS START Warszawa realizuje autorski program współfinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt nosi nazwę „Wygraj życie dzięki marzeniom” i skierowany jest do dzieci, młodzieży, nauczycieli, ludzi na co dzień zajmujących się pracą z osobami niepełnosprawnymi i nie tylko. Unikatowa formuła dialogu z młodzieżą odbywa się poprzez pokaz edukacyjno – integracyjny z dwiema dyscyplinami sportu: koszykówką na wózkach oraz z szermierką na wózkach.

We wtorek 20 października 2015 r. wielokrotni medaliści paraolimpijscy w szermierce na wózkach odwiedzili naszą szkołę. Przedstawicielami Paraolimpijskiej Kadry Polski w szermierce na wózkach byli członkowie Fundacji Akademia Integracji.

   Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak wygląda życie osób niepełnosprawnych, i jak zmieniło się podejście do niepełnosprawności w Polsce i na świecie.  

   Przekonali się również, że sport stanowi wspaniałą alternatywę i doskonały sposób na spełnianie swoich marzeń i samorealizację.

   Istotną kwestią poruszaną podczas spotkania było uwrażliwienie młodzieży na problem bezpieczeństwa. Goście, opowiadając o przyczynach swojej niepełnosprawności, przestrzegali uczniów przed niebezpiecznymi zachowaniami, które mogą doprowadzić do utraty zdrowia lub życia. Przestrzegali młodych ludzi przed bezmyślnymi zachowaniami, które często prowadzą do kalectwa. Pokazywali, że jedna chwila nieuwagi może zmienić całe ich życie. Na wózek inwalidzki bardzo łatwo usiąść ale rzadko się z niego schodzi.

   Ponadto uczniowie obejrzeli pokaz walki szermierczej na wózkach w wykonaniu paraolimpijczyków. Młodzież sama mogła na chwilę wcielić się w rolę osób niepełnosprawnych, biorąc udział w drużynowych zawodach szermierczych na wózkach. Uczestnicy tych zawodów otrzymali nagrody za odwagę i chęć udziału w pokazie.

   Arkadiusz Jabłoński, Radosław Stańczuk, Maciej Banaszek i Stefan Makowski paraolompijczycy, wielokrotni medaliści Mistrzostw Świata i Europy udowodnili naszej młodzieży, że niepełnosprawność nie skreśla szans na realizację swoich marzeń. Wręcz przeciwnie – zwiększa determinację i wysiłek do przezwyciężania słabości fizycznych. Sportowcy z zaangażowaniem opowiedzieli o swojej pasji, szermierce, dzięki której odnieśli światowe sukcesy. 

  Działania naszych para olimpijczyków można podsumować jednym zdaniem – wpłynęły na zmianę naszych stereotypów o osobie niepełnosprawnej, popularyzację sportu oraz przyczyniły się do kształtowania postawy tolerancji i szacunku dla osób niepełnosprawnych jak również uwrażliwienia młodych ludzi na szacunek wobec innych.

   Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania integracyjnego otrzymali z rąk mistrzów opaski odblaskowe. Inicjatorem spotkania był p. Andrzej Pietrzak, a w organizacji spotkania na terenie szkoły pomogli p. Joanna Mendykowska oraz p. Janusz Sagan.

Galeria zdjęć ...

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl