"Majorze Hubalu My młodzi..."

03 Październik 2015

 „Majorze Hubalu

My młodzi z nadzieją tutaj stoimy

Będziemy tu zawsze przychodzić

Przysięgę legendzie złożymy …”

Już po raz dwudziesty siódmy, w dniu 02.10.2015 roku, w murach naszej szkoły zabrzmiała „Hubalowa legenda”. Uroczyście obchodziliśmy kolejną rocznicę nadania imienia i sztandaru szkole.

   Major Henryk Dobrzański, Patron naszej szkoły - to człowiek wybitny i niezwykły. Tak, jak każdy z nas miał swoje życiowe plany, marzenia, pasje. Wartością nadrzędną była dla niego Ojczyzna  i to właśnie dla Niej gotów był wyrzec się wszystkiego i stanąć do walki w jej obronie. Przysięgał, że broni nie złoży, munduru nie zdejmie i słowa dotrzymał.

   Pierwszy partyzant Rzeczpospolitej, "szalony major", jak nazywali Go Niemcy, nadal żyje w legendzie. My młodzi wracamy każdego roku  do tych tragicznych wydarzeń, aby przybliżyć postać majora i historię Jego oddziału, kolejnym rocznikom uczniów naszej szkoły.


Naszą radość dzielili z nami – zaproszeni goście, dyrektorzy, nauczyciele emeryci, rodzice i przedstawiciele lokalnych instytucji. Po raz pierwszy gościliśmy dowódcę 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” – płk. Marcina Maja oraz kpt. Dariusza Ziółkowskiego. Nasze święto uświetnił również Poczet Sztandarowy z delegacją uczniów z Gimnazjum Nr 1 im. Obrońców Pokoju w Bychawie.

   Uroczystość rozpoczęła się ceremoniałem szkolnym a następnie złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicze przed tablicą upamiętniającą patrona Szkoły. Potem została odprawiona Msza św. polowa przez ks. Marcina Rejaka w intencji mjr. Henryka Dobrzańskiego, zmarłych nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły. Uczniowie klasy pierwszej złożyli uroczyste ślubowanie na Sztandar Szkoły. Historię oddziału mjr. Hubala przybliżyli nam uczniowie klas czwartych. Leśna scenografia, mundury, piosenki o „Hubalu”, prezentacja multimedialna w pełni oddały klimat tamtych dni. Uczniowie przypomnieli postać ppłk. Romualda „Romana” Rodziewicza - ostatniego wspaniałego żołnierza legendarnego Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora "Hubala". Był on „najwierniejszym z wiernych” jego żołnierzy. Brał udział we wszystkich bitwach  stoczonych na Mazowszu i Kielecczyźnie. Zmarł w ubiegłym roku, 24 października w Domu Opieki Jasna Góra w Huddersfield w Anglii, przeżywszy prawie 102 lata. 2 czerwca 2015 r. Jego prochy zostały złożone w Ojczyźnie, na cmentarzu wojskowym na Powązkach, w Warszawie.

   Po montażu słowno – muzycznym uczennice z klas fryzjerskich przedstawiły krótki występ artystyczny z pokazem fryzur pt. „Czerń i biel”, który został nagrodzony gromkimi brawami.

   Następnie zostały wręczone dyplomy i upominki dla uczniów klasy I Tps,  zwycięzców szkolnego konkursy wiedzy o Patronie. W tym roku najlepszą wiedzą popisali się Rafał Sulowski – I miejsce, Patrycja Skoczylas – II miejsce i Łukasz Fijołek – III miejsce.

 

   Uroczystość przygotowali następujący nauczyciele:

 

Panie - JOANNA MENDYKOWSKA i KATARZYNA MACIEJCZYK -  scenografia uroczystości, 
Pan   - ANDRZEJ PIETRZAK – śpiew i oprawa muzyczna,

Pan   - ROBERT SKOCZYLAS – prezentacja multimedialna,

Pani  - JOLANTA SZPYTMA i pan JANUSZ SAGAN -  opracowali scenariusz uroczystości,

 

 Młodzi artyści, biorący udział w montażu słowno-muzycznym to:

- uczniowie klasy IV Tps   Damian Babiarz, Konrad Cieśla, Dawid JuchnaPrzemysław Kamiński i Piotr Pastucha,
- uczniowie klasy IV TiufPatryk Binduga, Dorota Ziarkowska, Aleksandra Kopciewicz i Daniel Woźny,
- uczeń klasy II TpsArkadiusz Nieściur,
- obsługa techniczna i prezentacja multimedialna – Paweł Zaręba.

 

   Jak co roku, nad całością czuwał, przeprowadził ceremoniał i prowadził konferansjerkę - Pan JANUSZ SAGAN.

 

Raz jeszcze wszystkim razem i każdemu z osobna składamy serdeczne podziękowania.

Galeria zdjęć ...
  
                

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl