Ostatni Hubalczyk w kraju …

15 Czerwiec 2015
 Prochy ostatniego żołnierza mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” zostały złożone w Ojczyźnie. Na cmentarzu wojskowym na Powązkach w piątek 12 czerwca 2015 r. odbyła się ceremonia pochówku urny z prochami śp. ppłk. Romualda "Romana" Rodziewicza.

   W ostatniej drodze towarzyszył Mu Sztandar naszej szkoły. Delegację tworzyli uczniowie: Hubert Król, Rafał Boryga i Konrad Cieśla oraz nauczyciele Marcin Kryk i Janusz Sagan.

Ponadto udział brała delegacja z północnej Anglii, w tym ks. Jan Wojczyński z Domu Jasna Góra w Huddersfield oraz dzieci ppłk. Rodziewicza: Helen Natalii Vowles z Australii i Leon Rodziewicz ze Stanów Zjednoczonych. W pogrzebie wzięły też udział związki i stowarzyszenia kombatanckie oraz delegacje młodzieży z wielu szkół z całej Polski, noszących imię majora "Hubala".

Ppłk. Romuald „Roman” Rodziewicz był ostatnim wspaniałym żołnierzem legendarnego Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego - "Hubala". Był on „najwierniejszym z wiernych” z jego żołnierzy. Brał udział we wszystkich bitwach mjr. Hubala stoczonych na Mazowszu i Kielecczyźnie. Zmarł 24 października 2014 roku w Domu Opieki Jasna Góra w Huddersfield w Anglii. Przeżył prawie 102 lata.

   Życzeniem jego było, by jego prochy spoczęły przy Szańcu Hubala koło Anielina w powiecie opoczyńskim - w miejscu, gdzie z rąk Niemców poniósł śmierć jego dowódca   mjr Henryk Dobrzański.

   Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie wraz z rodziną zdecydowały jednak, że urna z prochami śp. ppłk. Rodziewicza zostanie złożona na cmentarzu wojskowym na Powązkach.

 

Galeria zdjęć ...

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl