Leonardo da Vinci - praktyki zawodowe

31 Październik 2014

  Nie tak dawno informowaliśmy o czekającym nas wyjeździe do Paryża. Dziś już jesteśmy po odbytym stażu zawodowym we Francji. W dniach 05.10.2014 – 25.10.2014 r. grupa 20 uczniów technikum w zawodzie technik informatyk i technik usług fryzjerskich uczestniczyła w 3-tygodniowym stażu zawodowym. Autorem i koordynatorem projektu jest pani Lidia Gruda. Opiekunami stażystów byli wicedyrektor szkoły p. Tomasz Stoczkowski oraz pedagog szkolny p. Janusz Sagan. Staż zagraniczny miał na celu stworzenie możliwości sprawdzenia się na rynku pracy innym niż polski, zdobycia nowych umiejętności zawodowych poszukiwanych na europejskim rynku pracy. Nie mniej ważnym celem była nauka radzenia sobie w różnych sytuacjach, w których trzeba pokonywać bariery językowe, poznanie organizacji i kultury pracy w krajach Unii Europejskiej, kształtowanie kreatywności i przedsiębiorczości.


Praktykę odbywaliśmy w paryskich przedsiębiorstwach. Do podstawowych zadań informatyków należało serwisowanie sprzętu komputerowego, zapoznanie się z ofertą handlową i wyceną podzespołów serwisowanego sprzętu informatycznego. Stworzyli również stronę internetową dla osób zainteresowanych kupnem lub modernizacją sprzętu komputerowego, prezentację dotyczącą najciekawszych miejsc Paryża oraz bloga relacjonującego ich pobyt w stolicy Francji. Staż wzbogacony był 20-godzinnym kursem języka francuskiego. Fryzjerki pracowały w sieci salonów fryzjerskich UN LOOK POUR TOUS. Do ich obowiązków należało mycie, modelowanie, farbowanie, strzyżenie włosów oraz masaż głowy. Z wyzwaniami poradziliśmy sobie bardzo dobrze, zebraliśmy pochwały za zaangażowanie w pracę, sumienność, kulturę osobistą i pogodę ducha. Uzmysłowiło nam to, że dobrze przygotowany merytorycznie i praktycznie młody człowiek, ma możliwość znalezienia pracy w całej Europie. Rozwinęliśmy umiejętność nawiązywania kontaktów z pracodawcami oraz nawiązaliśmy kontakty towarzyskie i przyjaźnie z pracownikami.

   Zakwaterowani byliśmy w rodzinach francuskich, dzięki czemu od podszewki mogliśmy poznać codzienne życie przeciętnego paryżanina, zwyczaje kulinarne i formy spędzania wolnego czasu. Wyjazd umożliwił nam poznanie podstaw języka francuskiego oraz wzbogacenie słownictwa w języku angielskim. Dodatkowym atutem okazało się poznanie kultury francuskiej, tradycji i zwyczajów. Poza obowiązkowymi zajęciami w ramach stażu, wzięliśmy udział w bogatym programie kulturalnym, który pozwolił nam na poznanie Paryża i jego atrakcji turystycznych. Otrzymaliśmy także kieszonkowe na własne wydatki.

   Realizacja stażu była niezwykle cennym doświadczeniem dla nas, uczniów Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie. Było to kolejne doświadczenie z unijnym programem praktyk. Nauczyciele przedmiotów zawodowych mieli okazję sprawdzić, czy sposób przygotowania teoretycznego uczniów jest właściwy i wystarczający wobec oczekiwań europejskiego rynku pracy. Wszystkie uwagi uczniów na temat tego typu potrzeb będą uwzględnione w dalszej pracy szkoły. Dzięki praktyce w Paryżu staniemy się konkurencyjni na krajowym, a przede wszystkim lokalnym rynku pracy oraz równoprawnymi kandydatami dla europejskich pracodawców.

Galerie zdjęć:
Część 1 ...
Część 2 ...
Część 3 ...
Część 4 ...
Część 5 ...
Część 6 ...
Część 7 ...
Część 8 ...

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl