II Zjazd „hubalowej rodziny” …

16 Kwiecień 2014
W dniach 11 – 12.04.2014 roku delegacja naszej szkoły uczestniczyła w II Ogólnopolskim Zjeździe Szkół i Drużyn Harcerskich im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Radomiu. Szkołę reprezentowali: Przemysław Kamiński i Damian Babiarz z klasy II Tps i Marek Walczak z klasy II Tiuf wraz z opiekunami Panami: Januszem Saganem i Marcinem Krykiem.

Już po raz drugi uczestniczyliśmy w  spotkaniu naszej „hubalowej rodziny”. Pierwszy spotkanie odbyło się w kwietniu 2010 roku. Do dnia dzisiejszego pamiętamy wspaniałą atmosferę tamtych dni. Zjazd zorganizował po raz drugi Zespół Szkół Zawodowych im. mjr. Hubala w Radomiu. W tym roku związany jest on z dwoma jubileuszami, które obchodzi szkoła. Jest to 110. rocznica powstania placówki i 30 lat od nadania szkole imienia. Zjazd odbył się w dwóch, a właściwie trzech miejscach. W piątek odbyło się uroczyste rozpoczęcie zjazdu w ruinach zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu.

   Po zwiedzeniu zamku i tej pięknej miejscowości, odwiedziliśmy miejsce ostatniej hubalowej wigilii – Bielawy. Tu po zapaleniu zniczy i krótkiej prelekcji, udaliśmy się na symboliczny grób „szalonego majora” - szaniec w Anielinie. W miejscu tym odbył się apel poległych, który dostarczył nam niezapomnianych wrażeń. Potem wszystkie delegacje hubalowych szkół złożyły wiązanki przy szańcu Hubala. Następnie zakopano kapsułę czasu, w której umieszczono podpisy uczestników zjazdu i przesłanie dla potomnych. Wśród sosen będących świadkami bohaterstwa „Hubalczyków” popłynęły słowa „Hubalowej legendy”, którą wykonali jej autorzy - Krzysztof Szymański i Cezary Jawoszka. Wspaniałym punktem spotkania był pokaz musztry koni zaprezentowany przez ułanów ze Stowarzyszenia Ułanów OWWP im. mjr. Hubala - Hubertus. Na koniec dość zimnego dnia odbyło się ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek.

   Na nocleg pojechaliśmy nad piękny zalew sulejowski do Smardzewic.

   Na drugi dzień wszyscy udaliśmy się do Radomia, gdzie wzięliśmy udział w uroczystej mszy, w Kościele Garnizonowym św. Stanisława. Następnie w uroczystym pochodzie, ulicami Radomia, przemaszerowaliśmy do  „Resursy”. Pochód uświetnili ułani na koniach, za którymi podążały poczty sztandarowe i  malowniczo prezentujący się kadeci szkoły o profilu wojskowym. W „Resursie” odbyła się oficjalna część uroczystości – prezentacja multimedialna, koncert orkiestry wojskowej i pokaz fryzur. Na koniec świetnego spotkania uczestnicy otrzymali pamiątkowe statuetki.

   Na specjalne podziękowania zasłużyli organizatorzy spotkania - za podjęty trud organizacji zjazdu „hubalowej rodziny” i stworzenie wspaniałej atmosfery w czasie tych dwóch dni. Był to czas nie tylko przeżywania wspomnień ale i nawiązywania nowych znajomości …. Mamy nadzieję, że wkrótce znajdzie się dobroczyńca, który w niedługim czasie zorganizuje III Zjazd !!! Do zobaczenia w … ???

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl