"Mądre żywienie, zdrowe pokolenie"

18 Listopad 2013
  Nasza szkoła bierze udział w programie „Mądre żywienie, zdrowe pokolenie”. Zachęcamy do zapoznania się z pracą konkursową uczennicy Doroty Ziarnkowskiej z klasy II Ti/Tuf.


Link do filmu: http://www.youtube.com/watch?v=TqSeocUJSvU

Reportaż:
     

„Od jutra zaczynamy zdrowie żywienie.”

     Prawidłowe  odżywianie i aktywność fizyczna są podstawą zachowania zdrowia, utrzymania właściwej sylwetki i dobrego samopoczucia. Niestety w dzisiejszych czasach  wielu z nas odżywia się nieprawidłowo. Spożywamy zbyt dużo niezdrowych produktów typu fast food, instant, chipsów, słodyczy, żywności przetworzonej i nie ekologicznej. Nie przestrzegamy zasad zdrowego żywienia. Taki niewłaściwy sposób odżywiania  i brak ruchu może doprowadzić do wielu chorób: układu krążenia, otyłości, cukrzycy, osteoporozy oraz niektórych chorób nowotworowych. Skutkiem złego odżywiania młodzieży szkolnej może być także:  przewlekłe zmęczenie, brak koncentracji uwagi, a co za tym idzie trudności w przyswajaniu wiedzy.
     Jeżeli chcemy być zdrowi, musimy poznać zasady odżywiania, zmienić nasze złe nawyki żywieniowe i od jutra zacząć zdrowo się odżywiać.
     Oto nasza propozycja w jaki sposób W ZSZ Nr1 w Bychawie, staramy się zmieniać nasze przyzwyczajenia żywieniowe. 
     12 czerwca 2013r. odbył się w naszej szkole od dawna wyczekiwany festiwal zdrowia. Pogoda nam dopisała, był piękny słoneczny dzień, dlatego też impreza odbyła się przed budynkiem szkoły. Pomysł takiej formy promocji zdrowego odżywiania  zaproponowały nasze panie od wychowania fizycznego. Festiwal rozpoczęła pani Joanna Mendykowska, która  przedstawiła jego główne cele: propagowanie zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Następnie uczniowie zaprezentowali  wykonane przez siebie plakaty związane ze zdrowiem. Pokazywały  one jak powinniśmy się odżywiać, uwzględniając piramidę zdrowego żywienia. Zwracały uwagę na produkty, których należy unikać i ostrzegały  przed nałogami  oraz ich szkodliwością dla naszego organizmu. Kolejnym punktem festiwalu był konkurs na zdrową przekąskę. Uczennice z klas pierwszych i drugich oraz nasze nauczycielki rozpoczęły przygotowywanie przysmaków, z wybranych wcześniej zdrowych produktów. Nad ich wykonaniem czuwała komisja, która podpatrywała jak powstają smakołyki i jakich produktów użyto do ich sporządzenia. Powstały przeróżne sałatki, szaszłyki  owocowe, sałatki na bazie różnych rodzajów sałat, koktajle owocowe i wiele innych zdrowych pyszności. Komisja miała trudny orzech do zgryzienia, ponieważ przekąski wyglądały pięknie i równie dobrze smakowały. W swej ocenie kierowała się takimi kryteriami jak : dobór zdrowych produktów, walory smakowe, estetyka wykonania i podania. W czasie, gdy powstawały kulinarne dzieła sztuki,  drużyny poszczególnych klas  wzięły udział w quizie na temat zdrowego odżywiania, do którego już od jakiegoś czasu się przygotowywały. Ich zadaniem było rozwiązywanie rebusów, wykreślanek, udzielanie odpowiedzi na temat zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Między innymi mogliśmy się dowiedzieć, że należy spożywać co najmniej 4-5 posiłków dziennie, jeść dania urozmaicone, jeść dużo warzyw i owoców, unikać natomiast  mięsa, soli, chipsów,  słodkich i kolorowych napojów gazowanych i posiłków typu fast food. Po umysłowych zmaganiach nastąpiła degustacja przysmaków. Uczniowie chętnie kierowali się do stolików z przekąskami, by przekonać się, że przygotowane przekąski są nie tylko zdrowe, ale i smaczne. Oprócz wykonanych podczas konkursu przekąsek można było spróbować pysznych ciasteczek owsianych i orkiszowych z bakaliami, pochrupać marchewkę, rzodkiewki, ogórki , pomidory, zjeść twarożek, soczyste truskawki, rabarbar i   napić się zdrowego kompotu, maślanki czy kefiru. W czasie, gdy wszyscy zajadali się smakołykami jury ustalało werdykt. Za najsmaczniejszą przekąskę uznano  sałatkę egzotyczną i szaszłyki owocowe. Na koniec festiwalu zdrowia wyróżniono zwycięzców konkursu i quizu.
     Dzięki tej imprezie zrobiliśmy pierwszy krok ku zdrowiu. Dowiedzieliśmy się jak powinniśmy się odżywiać i przekonaliśmy się w praktyczny sposób, że przygotowanie zdrowych posiłków nie jest zbyt skomplikowane i nie wymaga wiele czasu. Jednak to od nas samych zależy czy wybierzemy zdrowie, ładną sylwetkę i dobre samopoczucie i od jutra, a może nawet od dzisiaj zaczniemy się zdrowo odżywiać.

                Dorota Ziarkowska uczennica klasy II Ti/Tuf
 

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl