Uczniowie z „Hubala” ratują życie!!!

18 Wrzesień 2013

   Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny w dniu 18.09.2013 r. byli dawcami czerwonej kropli nadziei i propagatorami krwiodawstwa. Dołączyli do grona szlachetnej idei ratowania ludzkiego życia, kierując się myślą Jana Pawła IICzłowiek jest wielki nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi”.

   Koordynatorem akcji był pedagog szkolny Janusz Sagan, który przeprowadził akcję informacyjną wśród uczniów. Akcja spotkała się z dużym zrozumieniem i zainteresowaniem wśród uczniów, bowiem chęć oddania życiodajnej krwi zgłosiło ponad 40 osób. Oczywiście część z różnych względów, np. choroby została wyeliminowana i nie mogła oddać krwi. Akcję poboru krwi prowadziło Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SP ZOZ w Lublinie.

Ciepła miła atmosfera panująca na sali wynagradzała dawcom niewielkie dolegliwości po zabiegu, jak lekkie zawroty głowy, które i tak zdarzały się rzadko. Przed pobraniem krwi, dawca wypełnia rzetelnie ankietę, odpowiadając na zawarte w niej pytania. Krew każdego dawcy jest badana, a oddający po raz pierwszy krew, mają oznaczoną grupę krwi. Wykonane podstawowe badania krwi pozwolą sprawdzić młodzieży stan swojego zdrowia, a w przyszłości podjąć tak ważną decyzję, jak bycie dawcą krwi, a może i szpiku kostnego
     Po przejściu podstawowych badań kontrolnych, krew oddało 38 osób, dzięki czemu udało się zebrać ponad 17 litrów życiodajnej krwi. W zamian otrzymali dzień wolny od szkoły, osiem czekolad i sok. Dla nich jednak to żadna nowość, w akcji oddawania krwi biorą udział kilka razy w roku.

– Oddaję krew pierwszy raz. Wcześniej nie mogłem, ponieważ nie byłem jeszcze pełnoletni – mówi jeden z uczniów – Nie robię tego dlatego, żeby mieć wolny dzień. Myślę, że w ten sposób mogę komuś pomóc. Na pewno jeszcze oddam krew podczas następnej akcji.

   Krew nazywana jest darem życia, ponieważ może uratować życie drugiego człowieka. Nie zdajemy sobie sprawy, że co parę minut ktoś potrzebuje transfuzji. W praktyce jednorazowe oddanie krwi może pomóc nawet trzem osobom. Cieszy niezmiernie fakt, że młodzież  wie jak ważna dla ludzkiego życia jest krew. Krew jest lekiem niezastąpionym. Do tej pory nie udało się wyprodukować, produktu zastępującego ten cenny dar życia. Ten życiodajny płyn jest jedyną tkanką, którą zdrowy człowiek może przekazać bez szkody dla własnego organizmu

   A więc chwała tym co tę krew oddają bezinteresownie i bezimiennie nie żądając nic w zamian. Wspierajmy takie akcje i propagujmy je wśród naszych bliskich i ludzi młodych, bo nigdy nie wiadomo komu i kiedy ta krew będzie potrzebna.


Kolejne akcje, ratujące życie bliźnim, w bieżącym roku szkolnym 2013/2014 zaplanowane są na:

 10 grudzień 2013 r. /wtorek/, 12 marzec 2014 r. /środa/, 11 czerwiec 2014 r. /środa/.

Galeria zdjęć...

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl