Z wizytą na AIRPORT LUBLIN …

06 Grudzień 2012

   Na ten dzień wszyscy czekaliśmy ponad dwa lata. Nareszcie budowa portu lotniczego AIRPORT LUBLIN  dobiegła końca. Z tej też okazji, w sobotę 1 grudnia 2012 roku  zorganizowano dzień otwarty lotniska. Wśród zwiedzających była również grupa – uczniowie klasy I Tps i nauczyciele /Jerzy Sprawka, Janusz Sagan i Jakub Wieczorkiewicz/ - z naszej szkoły. Dzień otwarty cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Lublina i regionu. W sumie według organizatorów, w tym dniu lotnisko odwiedziło około 20 tys. osób.


   Zwiedziliśmy lotnisko i jego budynki m.in. terminal i przystanek dla szynobusu, który będzie woził na lotnisko pasażerów z Lublina. Na płycie postojowej obejrzeliśmy sprzęt lotniskowy m.in. odladzarki, odśnieżarki, agregaty, schodki. Pokazy sprzętu organizowała też lotniskowa straż pożarna. Specjalne autobusy woziły chętnych do obejrzenia pasa startowego. Szkoda tylko, że chociażby pokazowo, nie było jeszcze żadnego samolotu … J. Mamy nadzieję, że następnym razem będzie lepiej.Wielkim powodzeniem cieszyły się konkursy, w których można było wygrać bilety lotnicze – tylko w jedną stronę L.

   Budowa Portu Lotniczego Lublin trwała dwa lata. Inwestycja objęła przestrzeń 300 ha. Pas startowy ma 2,5 km długości. Terminal o powierzchni 11 tys. m.kw. przystosowany jest do obsługi jednego miliona pasażerów rocznie.

  Pierwszy samolot z Portu Lotniczego Lublin ma wystartować 17 grudnia. Dotychczas loty z Lublina zapowiedzieli dwaj przewoźnicy: Ryanair - do Londynu i Dublina, a od marca 2013 r. również do Liverpoolu oraz Wizz Air – do Londynu i Oslo. Loty czarterowe do popularnych miejscowości turystycznych zapowiadają też biura podróży.

   Budowa lotniska kosztowała około 400 mln zł. 144,5 mln zł pokryje dotacja z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Udziały w spółce Port Lotniczy Lublin należą do samorządów Lublina, Świdnika, województwa lubelskiego i powiatu świdnickiego.


Galeria zdjęć ...
 


   

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl