Bruksela - pobyt studyjny M. Ciołka

23.10.2005 15:33:35
Zgodnie z obietnicą, przedstawiam Państwu relację z mojego Pobytu Studyjnego w Brukseli. Jak wiecie dzieki półrocznej pracy, polegającej na aktywnym promowaniu Traktatu ustanawiającego konstytucję dla Europy, znalazłem się w gronie 30-stu najlepszych Ambasadorów Konstytucji wyłonionej z grupy 3500 uczestników kampanii. Organizatorem kampanii jest Stowarzyszenie Młode Centrum. Program wspierała Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy ALDE - frakcja Parlamentu Europejskiego.
Partnerami akcji są także Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej oraz Instytut Monitorowania Mediów.
Jako najlepszy Ambasador Konstytucji spędziłem niezapomniany, aktrakcyjny i interesujący tydzień 17-22 X 2005 w instytucjach Unii Europejskiej - Brukseli.
Program pobytu został tak ułożony, iż każda godzina pobytu zawierała wiele prelekcji, zwiedzania i spotkań Odwiedziłem m.in. Parlament Europejski, Komisję Europejską, Komitet Regionów oraz Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej. Dzięki temu pobytowi poznałem wiele osób, z którymi wiążę swoją przyszłość, są to młodzi, ambitni i wykształeceni ludzie, którzy wiedzą oraz mają wytyczoną przyszłość - co w naszych szkolnych realiach jest czymś nie spotykanym.
Suche fakty, miarkowe informacje w książkach dostępnych na naszym rynku nie odzwierciedlają ogromu i Ważności wymienionych powyżej oraz poznanych przez mnie instytucji. To tam codziennie zapadają istotne decyzje, które mają przełożenie na nasze codzienne życie, również w Polsce.
Jak każdy parlament również i Parlament Europejski ma trzy podstawowe rodzaje uprawnień: legislacyjne, w zakresie budżetu oraz kontrolne. Znany przezemnie Traktat Konstytucyjny potwierdza i wzmacnia ową potrójną rolę Parlamentu.
Miałem również przyjemność spotkać się oraz porozmawiać osobiście i wysłuchać podczas prelekcji eurodeputopwanych p. Bronisława Geremka - Ministra Spraw Zagranicznych RP w latach 1997-200 i p. Jana Kułakowskiego - Głównego Negocjatora RP z UE w latach 1998-2001 - Honorowymi Patronami kampanii. Głównymi wnioskami z rozmów z wyżej wymienionymi osobami jest to iż, warto pracować nad samym sobą, umacniać swoim zaangażowaniem, pracą i wiedza wspólne dobro jakim jest Zjednoczona Europa. Pan Kułakowski przedstawił nam realia oraz codzienną pracę wszystkich frakcji Parlamentu Europejskiego. Profesor Geremek zwrócił nam uwagę na temat dotkniętego Unię kryzysu, fiaska Konstytucji czy też poinformował nas o planach na temat planowanej Debaty europejskiej, do której zostanie również włączony nasz kraj.
Podczas tego pobytu spotkałem równiez się z asystententem komisarza Danyty Hubner Andrzejem Kośnikowskim, europosłem frakcji ALDE - Jeanem-Louis Bourlanges, pracownikiem Parlamentu p. Dowgielewiczem i anglikiem p. Duffe, prelegentami oraz Ambasadorami pracującymi w Stałym Przedstawicielstwie przy UE. Przedstawiono nam również pracę instytucji Komitetu Regionów.
Niezapomnianym przeżyciem jest również zwiedzanie przepięknej aglomeracji miasta Brukseli, różniacej się o wiele od naszych polskich miast. Odwiedziliśmy gotycką katedrę w centrum Brukseli, Stary rynek z ekstra przepięknymi cechami-budowlami, okolice Grand Place.
Podczas uroczystej kolacji w restauracji z udziałem p. Geremka i Kułakowskiego, każdy Ambasador otrzymał Certyfikat na temat jego osiągnięcia i wygranej.

Kończąc życzę każdemu, żeby miał okazje w swoim życiu przynajmniej jeden dzien spędzić w tym przepięknym miejscu, jakim jest BRUKSELA!!!


Mirek

GALERIA

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl