Obchody 68. rocznicy śmierci majora Hubala

15 Maj 2008
Postać majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" do dziś budzi emocje, wywołuje spory. Kim był Hubal? Zagończykiem odznaczającym się iście staropolską fantazją czy bohaterem narodowym? Niesubordynowanym watażką czy symbolem wałki o całość i wolność Rzeczypospolitej, walki do ostatka?
Uczniowie naszej szkoły z opiekunami p.Urszulą Wilkołazką, p. Andrzejem Pietrzakiem i p.Januszem Saganem uczestniczyli w uroczystych obchodach rocznicy śmierci Patrona Szkoły. Z udziałem sekretarza stanu kancelarii Prezydenta RP ministra Michała Kamińskiego i Biskupa Polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego odbyły się w Poświętnem, uroczystości w 68 rocznicę śmierci Majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala".
Był on jednym z pierwszych dowódców partyzanckich w czasie II wojny światowej. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 Mszą Świętą w Bazylice Matki Bożej Świętorodzinnej. O godz. 11.30 na Błoniach przyklasztornych została przedstawiona rekonstrukcja historyczna zwycięskiej bitwy hubalczyków z wojskami niemieckimi pod Huciskiem. O godz. 13.00 rozpoczęły się uroczystości na Szańcu Hubala w Anielinie z apelem poległych i z poświęceniem tablicy pamiątkowej na Szańcu Hubala. Major Henryk Dobrzański "Hubal" był jeden z pierwszych dowódców partyzanckich w czasie II wojny światowej. Działał głównie w lasach opoczyńsko-przysuskich. Stoczył wiele zwycięskich potyczek z oddziałami niemieckimi m.in. pod Huciskami i Szałasem.

Polecamy:
-Galeria - Anielin - 2008

Dla zlikwidowania zagrożenia ze strony "Hubala" Niemcy sformowali liczącą tysiąc żołnierzy grupę antypartyzancką złożoną z formacji SS, batalionu Wehrmachtu i jednostki czołgów. Liczebność oddziału Hubala nigdy nie przekroczyła 300 żołnierzy, do walki z nim Niemcy zaangażowali natomiast ogółem ok. 8 tys. ludzi. W 1940 roku oddział "Hubala" został zaskoczony w czasie biwaku (prawdopodobnie w wyniku zdrady) przez oddziały 372 dywizji Wehrmachtu w okolicach Anielina koło wsi Studzienna. W gwałtownej walce oddział uległ rozproszeniu, a sam Hubal poległ z bronią w ręku. Niemcy zmasakrowali jego ciało i wystawili je na widok publiczny, a następnie wywieźli do Tomaszowa Mazowieckiego i spalili lub pochowali w nieznanym miejscu. W 1966 roku major Henryk Dobrzański został pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari i awansowany do stopnia pułkownika. Udział w tych uroczystościach na długo pozostanie w naszej pamięci. Była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu. Spotkaliśmy p. Jana Maciążka ps. Kruk jednego z czterech jeszcze żyjących hubalczyków. Nie mniejszym przeżyciem było również spotkanie filmowego Hubala p. Ryszarda Filipskiego. Jednak największe przeżycie dostarczyła nam rekonstrukcja bitwy pod Huciskiem, która odbyła się w pięknej, leśnej scenerii u podnóża Bazyliki.

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl