Uroczystość Królowej Korony Polskiej …

30 Kwiecień 2008
217 lat temu, Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję nazwaną od daty jej uchwalenia Konstytucją 3 Maja. Była ona pierwszą w Europie, a drugą po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki nowoczesną ustawą regulującą prawa i obowiązki narodu polskiego.
W tym momencie wypada postawić pytanie. Dlaczego my dzisiaj, w niepodległej III Rzeczypospolitej, państwo zjednoczonej Europy, wspominamy Konstytucję 3 Maja?
Czynimy to dlatego, aby „zachowując - jak mówił Ojciec Święty Jan Paweł II - suwerenność, zadbać również o to, by nie stracić nic ze swojej tożsamości. Polska winna wnieść do Europy swoje wartości moralne, duchowe i religijne”. Wspominamy Konstytucję 3 Maja, ale przede wszystkim świętujemy osobę naszej Matki - Królowej Korony Polskiej. Przeżywanie uroczystości Królowej Korony Polskiej wraz z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja sięga początków ubiegłego stulecia.
Dobrze się jednak dzieje, że my dzisiaj pamiętamy, że „Matka Boska Majowa - odwieczna Królowa Polski” opiekuje się nami od wieków. Na Maryję postawili nasi ojcowie, prosząc o pomoc w ciężkich dniach zagrożeń.
Czy my dzisiaj wyciągniemy właściwe wnioski, czy będziemy dziękowali Bogu i Maryi Królowej za Jej macierzyńską opiekę. Czy na nowo spróbujemy walki o wyzwolenie z narodowych przywar i wad; czy pozostaniemy tylko przy patriotycznych i pobożnych wezwaniach oraz manifestacjach.
Właśnie chwile z tamtych lat w dniu dzisiejszym przypomnieli nam w krótkiej inscenizacji, uczennice i uczniowie z klasy II LP i klasy III TM4a. Część artystyczna była przygotowana pod kierunkiem wychowawcy klasy III TM4a p. Dariusza Góździa. Mamy nadzieję, że to chociaż po części wpłynie na naszą odpowiedź na wyżej zawarte pytania. A jedną z odpowiedzi powinna być odpowiedź na apel - udekorujmy nasze domy symbolami narodowymi!
Najbliższą ku temu okazją będzie 2 Maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Uczcijmy je wspólnie eksponując flagi narodowe w każdym polskim domu, pamiętając o naszych wspaniałych tradycjach narodowych.

Polecamy:
-Galeria - 3 maja - 2008

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl