Pociąg - „HUBALCZYK”

02 Październik 2020
  W dniu 02.10.2020 r. delegacja uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyła w niezwykłym wydarzeniu. W Tomaszowie Mazowieckim odbyły się uroczystości nadania pociągowi relacji Łódź - Opoczno imienia „HUBALCZYK”. Pociąg otrzymał to miano na cześć mjr. Henryka Dobrzańskiego - "Hubala". Upamiętnienie oddziału partyzanckiego, wpisało się w obchody 80. rocznicy śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego. Pierwszy pociąg honorujący hubalczyków opatrzono grafikami z wizerunkiem majora i jego żołnierzy.
W uroczystości wzięli udział potomkowie „hubalczyków”.
 
W drodze powrotnej delegacja udała się do Anielina gdzie złożyła kwiaty i zapaliła znicze w szańcu Hubala – na jego symbolicznej mogile. Następnie pojechała do Bielawy – miejsca ostatniej wigilii Hubala w 1939 roku.

   Mjr Henryk Dobrzański ps. „Hubal” jest jednym z wybitniejszych dowódców wojskowych XX wieku. Brał udział w I wojnie światowej jako żołnierz Legionów Polskich, wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. Za zasługi na polu walki został aż czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, a także najwyższym polskim odznaczeniem wojennym – Orderem Virtuti Militari. Mjr Dobrzański podczas II wojny światowej, kierując się żołnierską przysięgą, nie złożył broni i nie zdjął munduru, tworząc regularną jednostkę, Oddział Wydzielony Wojska Polskiego, który liczył ponad 320 żołnierzy, nazywanych od pseudonimu dowódcy Hubalczykami.


Galeria zdjęć ...

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl