Włoska przygoda zakończona ...

28 Wrzesień 2019
  Z Erasmusem w Europie” to kolejny projekt staży zawodowych realizowany w naszej szkole. Uczniowie „Hubala”, kształcący się w zawodach technik pojazdów samochodowych, technik informatyk i technik usług fryzjerskich wyjechali w 18-osobowej grupie, pod opieką dwóch nauczycieli do Spoleto. Okres stażu trwał od 09.09.2019 do 20.09.2019 r.   Po długiej i pełnej ciekawych wrażeń podróży samolotem, na trasie Warszawa Modlin-Rzym Ciampino, oraz dalej autokarem stażyści znaleźli się w Spoleto, by zakwaterować się w hotelu Arca. Następnego dnia przekwaterowani zostali do hostelu Casa di Ospitalita Nazareno, gdzie mieszkali przez dwa tygodnie. W pierwszym dniu pobytu odbył się krótki egzamin diagnozujący znajomość języka włoskiego a następnie udali się na wspólny spacer po Spoleto.


   Pobyt w Spoleto to czas poświęcony przedewszystkim na realizację stażu, który nasi uczniowie odbywali w firmach zgodnych z kierunkiem kształcenia.

   W czasie trwania stażu uczniowie musieli przestrzegać ustalonego rozkładu czasu pracy oraz sumiennie wykonywać zadania objęte programem stażu. Po zakończeniu stażu pracodawca wydał opinię zawierającą informację o realizowanych zadaniach i umiejętnościach praktycznych pozyskanych przez uczniów w trakcie stażu. W relacjach z pracodawcami wykorzystywali język włoski i angielski, a przy okazji nawiązywali serdeczne kontakty interpersonalne.   

   Program stażu zawierał również wycieczki do miejsc szczególnie atrakcyjnych turystycznie. Pierwszym ich wielkim wyzwaniem było zdobycie pobliskiej góry Monteluco /804 m n.p.m./. Na wzgórze to udali się w niedzielę /15.09/ z samego rana. Monteluco to najwyższe wzniesienie w pobliżu Spoleto. Po drodze znajdują się liczne miejsca widokowe, z których mogli podziwiać piękną panoramę Spoleto. Na miejscu,  na wzgórzu, odwiedzili sanktuarium św. Franciszka i klasztor św. Antoniego z Padwy. Schodząc ze szczytu, po drodze,  mijali metalowy krzyż na szczycie góry. Jest on jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Spoleto, zwłaszcza w nocy kiedy jest oświetlony.

   W trakcie pobytu odwiedzili Rzym. Pierwszym punktem było Koloseum, a następnie Forum Romanum i Plac Wenecki. Duże wrażenie zrobiła Fontanna di Trevi, która zachwyca pięknymi rzeźbami. Kolejnym punktem były Schody Hiszpańskie, Piazza Navona oraz Zamek Św. Anioła. Następnie odwiedzili Bazylikę Św. Piotra w Watykanie. Tu mieli  możliwość modlitwy przy grobie Świętego Jana Pawła II oraz podziwiania pięknych fresków i rzeźb.

   Na zakończenie stażu uczniowie otrzymali certyfikaty oraz dokumenty EUROPASS- Mobilność.

   Zapewne bardzo długo będą pamiętać ten wyjazd, dzięki ciekawej kulturze i odmiennej mentalności ludzi tam mieszkających oraz wyjątkowej kuchni. Mamy nadzieję, że to zachęci innych do wzięcia udziału w tym projekcie. A następny wyjazd na staż zawodowy już

w maju 2020 roku. Tym razem na celowniku jest Barcelos w Portugali. Do zobaczenia wkrótce na zajęciach przygotowujących do odbycia stażu zawodowego w nieodległej Portugalii ...Galeria zdjęć - Rzym ...Galeria zdjęć - zakończenie ...

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl