"Z Erasmusem w Europie"

17 Czerwiec 2019
    Od stycznia 2019 roku w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie rozpoczęła się realizacja nowego projektu „Z Erasmusem w Europie” - nr projektu 2018-1-PL01-KA102-047568 finansowanego ze środków programu Erasmus+. Grupa 18 uczniów naszej szkoły z klas technikum kształcący się w zawodach: technik pojazdów samochodowych, technik informatyk i technik usług fryzjerskich – weźmie udział w 2-tygodniowym stażu zawodowym we Włoszech. Wyjazd ten odbędzie się w dniach 08.09 – 21.09.2019 r.  
 
    Przed wyjazdem na staż uczestnicy wzięli udział w zajęciach z przygotowania pedagogicznego, kulturowego oraz językowego. Przybliżyły im one słownictwo zawodowe, zasady korzystania z komunikacji czy też kulturę kraju w którym odbędą praktyki oraz wiele innych zagadnień, które mogą okazać się przydatne podczas pobytu za granicą i realizacji stażu. 

 

  Ideą projektu jest, aby młodzi ludzie poza zdobyciem umiejętności i doświadczenia zawodowego, czerpali jak najwięcej w związku z możliwością przebywania za granicą tzn. poznanie nowej kultury, języka, umiejętność nawiązywania kontaktów itp. W tym celu zorganizowany został moduł przygotowawczy składający się z zajęć prowadzonych przez pedagoga szkolnego, policjanta i kursu językowego.
   Przygotowanie pedagogiczne odbyło się w postaci cyklu spotkań, które miały na celu przygotowanie młodzieży do wyjazdu na praktyki, uświadomienie zagrożeń i pomoc w radzeniu sobie w codziennych sytuacjach. W prowadzeniu tych zajęć pomógł nam nasz dzielnicowy z Posterunku Policji w Bychawie asp. sztab. Marek Dulbas.
   Przygotowanie kulturowe składało się z cyklu warsztatów koncentrujących się na kwestiach tradycji, kultury, historii oraz teraźniejszości Włoch.
Bardzo ważnym elementem przygotowań do wyjazdu zagranicznego był intensywny kurs języka włoskiego. Tematyka zajęć związana była ściśle ze specyfiką planowanego przedsięwzięcia tzn. duży nacisk położony został na słownictwo używane w codziennym funkcjonowaniu Włoch (sklep, środki komunikacji, lekarz itp.) oraz na fachowym słownictwie branżowym /mechanik, informatyk i fryzjer/. Lektorat języka włoskiego był prowadzony przez Panią Małgorzatę Butryn.
   Każdy z uczestników po odbyciu stażu dostanie certyfikat odbycia stażu wystawiony przez włoską organizację partnerską Azzurra Societa Cooperativa Sociale, Via Villa Redenta, 1, 06049 Spoleto Italy oraz unijny dokument Europass Mobilność potwierdzający nabyte kwalifikacje zawodowe, honorowany na terenie Unii Europejskiej.
   Wszystkie koszty związane z udziałem w projekcie tj. kurs językowy, pedagogiczny i kulturowy, przelot, pobyt wraz z wyżywieniem, ubezpieczenie, koszty organizacji stażu są finansowane ze środków programu ERASMUS+.
W miesiącu wrześniu, po powrocie z Włoch rozpocznie się rekrutacja kandydatów na staż zawodowy w Barcelos /Portugalia/. Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych i odważnych.

Galeria zdjęć ...

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl