Rajd rowerowy

25 Maj 2018

 21.05.2018 r.,  uczniowie klasy I TI I TPS i II TPS, wraz z nauczycielami p. Urszulą Wilkołazką, Barbarą Długoszek, Anną Korbą,  Joanną Mendykowską, Andrzejem Pietrzakiem,  Januszem Saganem  i przewodnikiem p. Markiem Kuną, wyruszyli na rajd Rowerem dla Niepodległej. Głównym celem wyprawy było poznanie walorów turystycznych okolic Bychawy, zwiedzanie miejsc pamięci, cmentarzy z I Wojny Światowej i uczczenie  w ten sposób rocznicy 100 lecia Niepodległości. Ponadto promocja  zdrowego stylu życia, poprzez aktywne spędzenie czasu oraz integracja międzypokoleniowa uczniów i nauczycieli.

 

W poniedziałek tuż po godzinie 8.30 rano, po przystrojeniu rowerów w barwy narodowe  i  krótkiej odprawie dotyczącej bezpieczeństwa podczas jazdy rowerem,  wyruszyliśmy w drogę. Słoneczna pogoda i perspektywa wspólnego spędzenia czasu poza szkołą, napawały nas optymizmem i wprawiały w wyśmienity  nastrój.
Wyjechaliśmy spod szkoły jadąc  przez Wandzin w kierunku bychawskiego cmentarza, gdzie znajdują się groby zasłużonych dla Bychawy: m.in. ks. A. Kwiatkowskiego, ks. D. Maja, właścicieli Bychawy: kaplica grobowa A. Duniewskiego + 1883r, grób rodzinny Kowerskich, nagrobek Koźmianów, nagrobek lady Florence Fortescue Turner – angielskiej arystokratki – guwernantki w domu Przewłockich oraz  groby nieznanego żołnierza. 
Następnie zatrzymaliśmy się w rezerwacie stepowej roślinności” Podzamcze” na Lipniku, skąd mogliśmy podziwiać wspaniałą panoramę Bychawy. Mijając „Zieloną dolinę” udaliśmy się do grodziska na Zdrapach - wczesnosłowiańskiej osady z VIII – X w.
 Kolejnym przystankiem był cmentarz wojenny z 1914r. na Pawłowie, na którym pochowano ponad 1100 żołnierzy armii austro-węgierskiej  i  armii rosyjskiej. 
Jadąc polnymi drogami, wzdłuż lasu przez Pawłówek i aleję lipową dotarliśmy do Strzyżewic. W sklepie zaopatrzyliśmy się w prowiant.   Pokrzepieni  i pełni nowych sił ruszyliśmy w dalszą drogę, by podziwiać  walory przyrodniczo - turystyczne gminy Strzyżewice. Niesamowitych wrażeń dostarczyły  przepiękne widoki doliny Bystrzycy, która obfituje  w rzadką roślinność wodną oraz wiele chronionych gatunków zwierząt,  stawy i stare młyny wodne nad brzegami Bystrzycy. Następnie zatrzymaliśmy się w Szkole Podstawowej w Rechcie - Strzyżewicach, która nosi imię marszałka  J. Piłsudskiego. Kolejną miejscowością na naszej trasie była   Borkowizna, gdzie znajdują się pozostałości po okopach i  cmentarz z I Wojny Światowej.  W pobliskim lesie poznaliśmy historię krzyża, wystawionego dla upamiętnienia założenia w 1916 r. przez Romana Okulicz -Kozaryna Polskiej Organizacji Wojskowej. Obejrzeliśmy także  cmentarz ewangelicki na drugim przystanku trasy przyrodniczo - historycznej na Borkowiznie " Najpiękniejsze zakątki doliny Bystrzycy". Głodni i wyczerpani udaliśmy się do  gospodarstwa  agroturystycznego  p. Alfreda Sagana, gdzie odpoczęliśmy i zjedliśmy kiełbaski pieczone w ognisku. 
Ostatnim punktem  naszego rajdu był położony na wzgórzu kościół w Kiełczewicach Maryjskich, który założył w 1431 roku dziedzic Kiełczewic Jan herbu Abdank. W 1683 r. Jan Skarbek Kiełczewski w miejsce kościoła drewnianego wystawił świątynię murowaną, która  pomimo pożaru w 1900 r. i zniszczeń podczas walk I wojny światowej stoi do dziś. Na uwagę turysty zasługują zachowane wewnątrz obrazy i epitafia Koźmianów oraz portret trumienny jednego ze Skarbków-Kiełczewskich, a za kościołem pomniki nagrobne Gintowttów i Klambrowskich, dawnych właścicieli tutejszych włości. Ze szczytu szerokich schodów prowadzących do świątyni, (podobnych do hiszpańskich schodów w Rzymie) zachwycaliśmy się piękną panoramą doliny Bystrzycy. Mijając cmentarz w Kiełczewicach udaliśmy się w drogę powrotną do Bychawy, która wiodła przez Dębszczyznę i Łęczycę. Po drodze, w oddali widniała  góra zwana Murakową, gdzie znajduje się kolejny cmentarz żołnierzy niemieckich i austriackich z 1915r.
Trasa rajdu liczyła ok. 40 km, tak więc wszyscy musieliśmy  wykazać się dużą wytrzymałością.Niewygody i trudy wyprawy rekompensowały ciekawe miejsca, piękne widoki, słoneczna pogoda, wspaniała atmosfera i dobre humory. Przewodnik rajdu p. Marek Kuna, z pasją opowiadał o historii i walkach I Wojny Światowej, które toczyły się  na terenie naszej małej ojczyzny.

Zachęcamy wszystkich do uprawiania turystyki rowerowej, która jest nie tylko zdrową  formą aktywności fizycznej i spędzania czasu wolnego, ale może też kształcić i rozwijać.
Mamy nadzieję, że już wkrótce spotkamy się ponownie na szlaku turystycznym.

Galeria zdjęć ...

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl