Uczestnicy projektu” My Europe, My Life, My Future” w Hubalu

27 Kwiecień 2018
 W dniach od 15 do 20 kwietnia odbyło się szóste już spotkanie w ramach projektu „My Europe, My Life, My Future”. Tym razem to nasza szkoła była organizatorem i gospodarzem spotkania, które przebiegało pod nazwą „Dance with me”. W tych dniach gościliśmy uczniów i nauczycieli z Portugalii, Rumunii, Bułgarii, Grecji i Chorwacji. Pierwszego dnia naszym gościom pokazaliśmy Warszawę. W programie mieliśmy Stadion Narodowy, Pałac Kultury i Nauki, Stare miasto. W godzinach wieczornych przyjechaliśmy do Lublina, gdzie nauczyciele zostali zakwaterowani w hotelu, a uczniowie zostali powitani przez rodziny u których mieszkali przez okres pobytu. 

Drugi dzień

W poniedziałek podczas konferencji szkół zawodowych, odbyło się oficjalne powitanie naszych partnerów i rozpoczęcie projektu. Uczniowie biorący udział w projekcie nawiązując do tematyki spotkania, którym był taniec, zatańczyli układ poloneza w tradycyjnych polskich kontuszach. Polonez to taniec, który rozpoczyna imprezy dla podkreślenia ich uroczystego charakteru. Dla nas takim wydarzeniem było poniedziałkowe powitanie. W dekoracji sali gimnastycznej znalazły się również flagi wszystkich przybyłych państw i flaga unii europejskiej. Starostwo powiatowe przygotowało upominki dla przybyłych gości, które sprawiły im wielką radość i były zaskoczeniem. Goście zapoznali się ze szkołą, kierunkami kształcenia w szkołach prowadzonych przez Powiat Lubelski. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi nauczyciele mieli możliwość degustacji polskich potraw.

 Trzeci dzień

Wtorkowy dzień był dniem pełnych atrakcji a jednocześnie dniem , w którym rozpoczęliśmy realizację zadań. Pierwszym punktem były warsztaty z polskiego tańca, którym był polonez. Naszym zadaniem było nauczenie wszystkich uczestników podstawowego kroku i figur tego tańca, opracowanie układu. Finalnym produktem warsztatów było nakręcenie wideo podczas, którego wszyscy wspólnie uczniowie i nauczyciele z sześciu państw zatańczą przygotowany układ oraz zaprezentują to czego się nauczyli. Atrakcją jaką przygotowaliśmy była  prezentacja poloneza w strojach ludowych i tradycyjnych, które zostały zapewnione dla wszystkich. Kontusze, stroje lubelskie, krakowskie, rzeszowskie przybliżyły naszym partnerom naszą tradycję i kulturę. Po obiedzie udaliśmy się na spotkanie do Domu Kultury, gdzie w imieniu władz Bychawy, burmistrz pan Janusz Urban powitał wszystkich uczestników, życząc mile spędzonego pobytu. Odbyły się prezentacja grup tanecznych, na co dzień doskonalących swoje umiejętności taneczne w Bychawskim Centrum Kultury, pokaz breakdance. Nasze spotkanie zakończyły warsztaty, podczas których mieliśmy możliwość nauczenia się podstawowych kroków breakdance i dancehall. Końcowy układ jaki zatańczyliśmy sprawił nam wiele radości.

 

Czwarty dzień

Wszystkie nasze zadanie projektowe podczas tego spotkania miały być związane z tańcem , unią europejską. Środowe spotkanie rozpoczęliśmy od przeprowadzenia konkursu dotyczącego projektu. Celem konkursu było sprawdzenie co uczniowie wiedzą o projekcie i o państwach, które w nim biorą udział. Uczniowie wykazali się znakomitą wiedzą, wykonując wszystkie zadania. W drugiej części zaplanowaliśmy zajęcia z zumby, w których wszyscy bardzo chętni wzięli udział. Przygotowana choreografia nie sprawiła uczestnikom problemu a spowodowała, że wszyscy dobrze się bawili. Okazało się, że taniec był czynnikiem, który niesamowicie zintegrował młodzież i nauczycieli.

 

5dzień

Nieodzownych elementem spotkań projektowych są wycieczki edukacyjne, podczas których goście mogą poznać kulturę, tradycję, obyczaje i zabytki. W czwartek wszyscy wzięli udział w wycieczce do Lublina. W programie zwiedzania mieliśmy lubelskie podziemia, Zamek Lubelski, Stare Miasto, Plac Litewski z fontannami i muzeum na Majdanku. Lublin zrobił na wszystkich ogromne wrażenie, a opinie wyrażane przez uczestników bardzo pozytywne.

 

Zakończenie

Wszystko co dobre szybko się kończy. Niestety nasze spotkanie również dobiegło końca. Piątek był dniem końcowych prac projektowych. Tego dnia uczniowie pracowali nad tworzeniem książki dotyczącej tańców narodowych ludowych lub regionalnych. Wykorzystywali tu materiały, które wszyscy przygotowywali na spotkaniach projektowych w swoich szkołach. Z materiałów tych powstanie ksiązko o europejskich tańcach, zespołach ludowych, strojach ludowych, którą my jako organizatorzy spotkania będziemy musieli wydać. Nauczyciele w tym czasie pracowali nad europassami, które otrzymają wszyscy uczestnicy spotkania.

Głównym punktem piątkowego dnia było pożegnanie naszych partnerów. Podczas pożegnanie zostały wręczone certyfikaty uczestnictwa, drobne prezenty. Pamiątkowym zdjęciom nie było końca. Na pożegnanie zaplanowaliśmy niespodziankę. Zostały zaprezentowane wszystkie nakręcone filmy. Uśmiech podczas prezentacji nie schodził z twarzy wszystkich uczestników. Drugą niespodzianką były wniesione na salę tory, na których widniały napisy Erasmus+ oraz nazwa projektu „ My Europe, My Life, My Future”.

DODAJ KOMENTARZ:

Nick:


Komentarz:
;) :) taktak sorry :( :D :piwko papa nonono :P hmm :cwaniak :bag :hyhy :przestraszony :rozpacz :evil :ok

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl