AKTUALNOŚCI:

"Majorze Hubalu My młodzi..."

03 Październik 2015

 „Majorze Hubalu

My młodzi z nadzieją tutaj stoimy

Będziemy tu zawsze przychodzić

Przysięgę legendzie złożymy …”

Już po raz dwudziesty siódmy, w dniu 02.10.2015 roku, w murach naszej szkoły zabrzmiała „Hubalowa legenda”. Uroczyście obchodziliśmy kolejną rocznicę nadania imienia i sztandaru szkole.

   Major Henryk Dobrzański, Patron naszej szkoły - to człowiek wybitny i niezwykły. Tak, jak każdy z nas miał swoje życiowe plany, marzenia, pasje. Wartością nadrzędną była dla niego Ojczyzna  i to właśnie dla Niej gotów był wyrzec się wszystkiego i stanąć do walki w jej obronie. Przysięgał, że broni nie złoży, munduru nie zdejmie i słowa dotrzymał.

   Pierwszy partyzant Rzeczpospolitej, "szalony major", jak nazywali Go Niemcy, nadal żyje w legendzie. My młodzi wracamy każdego roku  do tych tragicznych wydarzeń, aby przybliżyć postać majora i historię Jego oddziału, kolejnym rocznikom uczniów naszej szkoły.

więcej...

Danie dla Mola

29 Wrzesień 2015
 ,,Prowincja może być miejscem magicznym, pełnym wydarzeń i emocji, w którym po prostu chce się żyć, a nie tylko gniazdem ludzi o małomiasteczkowych poglądach ciekawskich i skupionych bardziej na życiu innych niż swoim. Miejscem, w którym tętni normalne życie, zgodnie z przemianami tego świata, pokornie poddanym porom roku, biegnącym czasem może trochę wolniej, spokojniej, bez korków na ulicach i laptopów na kawiarnianych stolikach… Nad którym świecą te same gwiazdy, to samo słońce, rozkwitają te same kwiaty, brodzą w błękicie te same chmury…”
Katarzyna Enerlich - ,,Prowincja pełna gwiazd”


W piątek 25 września 2015 roku w restauracji „U Saszy” nad Zalewem Podzamcze odbyła się XVIII edycja ,,Dania dla Mola - prowincja pełna smaków’’, w której wzięli udział przedstawiciele naszej szkoły. Przygotowane przez nas „Hubalowe ciasteczka”(amoniaczki i pierniczki) wszystkim przypomniały smaki dzieciństwa. Gościem honorowym tego literacko-kulinarnego spotkania była pisarka, dziennikarka, blogerka – Katarzyna Enerlich (autorka m.in. serii książek ,,Prowincja pełna smaków”, ,,Czas w dom zaklęty” , „Czarodziejka Jezior” ). Pani Kasia okazała się osobą ciepłą, sympatyczną, zaczarowała nas swoją wiedzą, umiejętnościami kulinarnymi oraz energią i stanowczością godną współczesnej emancypantki.

więcej...

Maturzyści na pielgrzymim szlaku …

28 Wrzesień 2015
 Trwa pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę. Każdego dnia o pomyślne zdanie egzaminów i dobry wybór na przyszłość proszą setki albo i tysiące młodych. Wspólna modlitwa uczniów klas maturalnych to już od dawna polski „święty zwyczaj”. Tegoroczne XXXI pielgrzymowanie maturzystów Archidiecezji Lubelskiej przebiega pod hasłem „Nowe życie w Chrystusie”.
więcej...

Kolejna akcja

23 Wrzesień 2015
 We wtorek  22 września 2015 r. odbyła się w naszej szkole AKCJA KRWIODAWSTWA.  Uczniowie, nauczyciele i absolwenci naszej szkoły stanęli na wysokości zadania. Podzielili się tym, co najcenniejsze, cząstką swojego życia - krwią. Tradycyjnie akcję przeprowadziła ekipa wyjazdowa Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SP ZOZ w Lublinie. Akcja przebiegała sprawnie i bez zakłócania procesu dydaktycznego szkoły, a postawa i zaangażowanie uczniów spotkało się z uznaniem społeczności szkolnej i ekipy medycznej. Ekipa wyjazdowa, do pobierania krwi przyjechała przed godziną 9.00. Już wtedy utworzyła się kolejka. Wszystko jednak odbywało się w niezwykłym porządku - bez chaosu, niepotrzebnych przestojów i z wielką kulturą osobistą. Każdy wiedział po co przyszedł.
więcej...

„Włoskie staże uczniów z Bychawy”

20 Wrzesień 2015
 Dnia 18 września odbyło się pierwsze spotkanie informacyjne w sprawie projektu Erasmus+ „Włoskie staże uczniów z Bychawy”.  Na spotkaniu obecni byli wszyscy uczniowie chcący uczestniczyć w 3-tygogniwych stażach we Włoszech. Uczniowie zostali zapoznani m.in. z celami projektu, zasadami rekrutacji, terminami wyjazdów, miejscem zakwaterowania oraz odbywania praktyk. W czasie wolnych weekendów uczestnicy projektu będą mogli także zwiedzić m.in. Rzym, Asyż, Piacenzę. Po spotkaniu uczniowie otrzymali ankiety do wypełnienia przez nich samych, rodziców, wychowawcę oraz pedagoga w celu przeprowadzenia rekrutacji.

Galeria zdjęć ...

Zawodowcy górą!!!

16 Wrzesień 2015
 Już od czerwca ubiegłego roku uczniowie klasy II i III technikum zgodnie z nową podstawą programową zdają kwalifikacje zawodowe w zawodach: technik informatyk, technik pojazdów samochodowcych, technik usług fryzjerskich. Warunkiem uzyskania danej kwalifikacji jest osiągniecie minimum 75% punktów na etapie praktycznym i 50% na etapie teoretycznym. Wyniki poszczególnych egzaminów przedstawiają się bardzo dobrze: egzamin praktyczny - w granicach 100% zdawalności, teoretyczny troszkę gorzej, ale też nieźle.
więcej...
Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl