AKTUALNOŚCI:

Być najlepszym... finał Olimpiady Techniki Samochodowej.

15 Maj 2008
Etap finałowy (praktyczny) IX edycji Olimpiady Techniki Samochodowej przeprowadzono w Warszawie w dniu 10 maja 2008 roku w siedzibie Mercedes-Benz Polska Sp. z o.o. przy ul. Daimlera 1. Uczestniczyło w nim 11 finalistów, którzy mieli wykonać dwa zadania.
Zadanie 1 polegało na ocenie stanu technicznego tarczy hamulcowej i wkładek ciernych oraz określeniu ich przydatności do dalszej eksploatacji. Zadanie 2 dotyczyło przeprowadzenia pomiaru zadymienia spalin podczas swobodnego przyspieszania dymomierzem firmy Maha i zinterpretowania uzyskanych wyników pomiaru. Za każde zadanie można było zdobyć maksymalnie 20 punktów.
W etapie finałowym poszczególni uczniowie uzyskali następującą liczbę punktów.
1. Sławomir Rachwał 32 pkt. z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Bychawie
2. Michał Wójtowicz 28 pkt. z Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu
3. Adrian Jaszczór 25 pkt. z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Krośnie


Polecamy:
-Galeria - Olimpiada Techniki Samochodowej - 2008 więcej...

Obchody 68. rocznicy śmierci majora Hubala

15 Maj 2008
Postać majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" do dziś budzi emocje, wywołuje spory. Kim był Hubal? Zagończykiem odznaczającym się iście staropolską fantazją czy bohaterem narodowym? Niesubordynowanym watażką czy symbolem wałki o całość i wolność Rzeczypospolitej, walki do ostatka?
Uczniowie naszej szkoły z opiekunami p.Urszulą Wilkołazką, p. Andrzejem Pietrzakiem i p.Januszem Saganem uczestniczyli w uroczystych obchodach rocznicy śmierci Patrona Szkoły. Z udziałem sekretarza stanu kancelarii Prezydenta RP ministra Michała Kamińskiego i Biskupa Polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego odbyły się w Poświętnem, uroczystości w 68 rocznicę śmierci Majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala".
Był on jednym z pierwszych dowódców partyzanckich w czasie II wojny światowej. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 Mszą Świętą w Bazylice Matki Bożej Świętorodzinnej. O godz. 11.30 na Błoniach przyklasztornych została przedstawiona rekonstrukcja historyczna zwycięskiej bitwy hubalczyków z wojskami niemieckimi pod Huciskiem. O godz. 13.00 rozpoczęły się uroczystości na Szańcu Hubala w Anielinie z apelem poległych i z poświęceniem tablicy pamiątkowej na Szańcu Hubala. Major Henryk Dobrzański "Hubal" był jeden z pierwszych dowódców partyzanckich w czasie II wojny światowej. Działał głównie w lasach opoczyńsko-przysuskich. Stoczył wiele zwycięskich potyczek z oddziałami niemieckimi m.in. pod Huciskami i Szałasem.

Polecamy:
-Galeria - Anielin - 2008 więcej...

Wycieczka nauczycieli do Pragi

15 Maj 2008
W pierwszy, piękny i długi weekend majowy 42 osobowa grupa nauczycieli i pracowników naszej szkoły udała się na wycieczkę integracyjną w Karkonosze i do Pragi. Wszystko zostało zaplanowane i dopięte „prawie” na ostatni guzik. Żadne „niespodzianki” w programie wyjazdu nie były przewidziane. Jak później się okazało, rzeczywistość była inna. Po „krótkim, wymuszonym nocnym” postoju w Radomiu, pełni optymizmu wyruszyliśmy na podróżniczy szlak... Mamy nadzieję, że wycieczkowicze, mimo małych „turbulencji” zadowoleni są z wycieczki i mają zachowane w swej pamięci wszystko to co ich zauroczyło później... A, że tak jest niech świadczy fakt, że już po cichu snute są plany następnego wypadu do...

Polecamy:
-Galeria - Wycieczka nauczycieli w Karkonosze i do Pragi - 2008 więcej...

OGŁOSZENIE

09 Maj 2008
InformacjaDyrekcja Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr Henryka Dobrzańskiego w Bychawie zatrudni od 1 września 2008 r. nauczyciela języka angielskiego posiadającego wykształcenie wyższe magisterskie, z przygotowaniem pedagogicznym do nauczania języka angielskiego w zakresie szkoły średniej!


Więcej informacji:
-e-mail: majorhubal_(at)_wp.pl
-tel/fax: (081)5660045

MATURA 2008 - Arkusze

07 Maj 2008
Matura 2008 Maturzyści mają już za sobą pierwsze egzaminy.
Na stronie umieszczamy arkusze wraz z przykładowymi odpowiedziami, lista ta będzie sukcesywnie uaktualniana. więcej...

Uroczystość Królowej Korony Polskiej …

30 Kwiecień 2008
217 lat temu, Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję nazwaną od daty jej uchwalenia Konstytucją 3 Maja. Była ona pierwszą w Europie, a drugą po Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki nowoczesną ustawą regulującą prawa i obowiązki narodu polskiego.
W tym momencie wypada postawić pytanie. Dlaczego my dzisiaj, w niepodległej III Rzeczypospolitej, państwo zjednoczonej Europy, wspominamy Konstytucję 3 Maja?
Czynimy to dlatego, aby „zachowując - jak mówił Ojciec Święty Jan Paweł II - suwerenność, zadbać również o to, by nie stracić nic ze swojej tożsamości. Polska winna wnieść do Europy swoje wartości moralne, duchowe i religijne”. Wspominamy Konstytucję 3 Maja, ale przede wszystkim świętujemy osobę naszej Matki - Królowej Korony Polskiej. Przeżywanie uroczystości Królowej Korony Polskiej wraz z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja sięga początków ubiegłego stulecia.
Dobrze się jednak dzieje, że my dzisiaj pamiętamy, że „Matka Boska Majowa - odwieczna Królowa Polski” opiekuje się nami od wieków. Na Maryję postawili nasi ojcowie, prosząc o pomoc w ciężkich dniach zagrożeń.
Czy my dzisiaj wyciągniemy właściwe wnioski, czy będziemy dziękowali Bogu i Maryi Królowej za Jej macierzyńską opiekę. Czy na nowo spróbujemy walki o wyzwolenie z narodowych przywar i wad; czy pozostaniemy tylko przy patriotycznych i pobożnych wezwaniach oraz manifestacjach.
Właśnie chwile z tamtych lat w dniu dzisiejszym przypomnieli nam w krótkiej inscenizacji, uczennice i uczniowie z klasy II LP i klasy III TM4a. Część artystyczna była przygotowana pod kierunkiem wychowawcy klasy III TM4a p. Dariusza Góździa. Mamy nadzieję, że to chociaż po części wpłynie na naszą odpowiedź na wyżej zawarte pytania. A jedną z odpowiedzi powinna być odpowiedź na apel - udekorujmy nasze domy symbolami narodowymi!
Najbliższą ku temu okazją będzie 2 Maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Uczcijmy je wspólnie eksponując flagi narodowe w każdym polskim domu, pamiętając o naszych wspaniałych tradycjach narodowych.

Polecamy:
-Galeria - 3 maja - 2008
Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl