AKTUALNOŚCI:

„Młodzież zapobiega pożarom”

31 Marzec 2010
W siedzibie Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Szczerbowskiego 6, w Lublinie we wtorek 30.03. 2010 roku pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”, odbyły się eliminacje powiatowe XXXIII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W eliminacjach udział wzięli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu lubelskiego. Na szczeblu tym, gminę Bychawa reprezentował uczeń naszej szkoły Emil Dolecki. Zawodnicy mieli do rozwiązania test składający się z 30 pytań. Z nasłuchu udało ustalić się, że test był trudny. W końcowym efekcie Emil uzyskał 20 punktów i zdobył pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. To dało mu prawo reprezentowania powiatu lubelskiego w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się 23 kwietnia 2010 roku. Wszyscy uczestnicy eliminacji otrzymali pamiątkowe dyplomy i symboliczne nagrody. Dyplomy wręczał osobiście przewodniczący Rady Powiatu pan Wojciech Piekarczyk.
   Emilowi gratulujemy po raz kolejny i życzymy powodzenia w eliminacjach wojewódzkich !!!

Pierwszy dzień wiosny

19 Marzec 2010
Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej to 21 marca. Wiosna astronomiczna zaczyna się w momencie gdy Słońce "przekracza" równik (ang: Equinox - równonoc wiosenna) ma to miejsce 20 lub 21 marca (szczegóły - patrz tekst poniżej). W 2010 roku wiosna astronomiczna zaczyna się 20 marca o godzinie 17:32 UTC (18:32 czasu polskiego).


Tradycje, obrzędy, zwyczaje
Jako, że pierwszy dzień wiosny związany jest z końcem zimy i przebudzaniem się przyrody do życia, miał on przez wieki ogromny wpływ na ludzi. Jeszcze z czasów pogańskich pochodzi święto wiosny o nazwie "Jare" - bogate w obrzędy powitania wiosny. Niektóre z tych obrzędów, np. topienie Marzanny znane i praktykowane są do dzisiaj. 

Z najnowszych zwyczajów związanych z przywitaniem pierwszego dnia wiosny należy wymienić urywanie się uczniów i studentów z zajęć, czyli wagary, które z reguły w ten jeden dzień w roku są tolerowane przez nauczycieli i opiekunów.

Powiatowa Licealiada w piłce siatkowej dziewcząt

09 Marzec 2010
02.03.2010r odbyły się półfinały powiatowej licealiady w siatkówce dziewcząt.

W hali ZS im. Ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie odbył się półfinał grupy A, w której swoje mecze rozegrały drużyny : ZS im. Ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, ZSZ Nr 1 im. majora H. Dobrzańskiego w Bychawie, ZS w Pszczelej Woli i ZSO Wysokie.

Tego samego dnia rozegrano drugi półfinał B w ZS w Bełżycach. 
więcej...

TWÓJ SUKCES W TWOICH RĘKACH

08 Marzec 2010

„TWÓJ SUKCES W TWOICH RĘKACH”


Projekt realizowany w ramach POKL Priorytet IX, Działanie 9.2: Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.

więcej...

Turniej wiedzy pożarniczej

05 Marzec 2010
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - eliminacje gminne.
 
    W dniu 02.03.2010 roku odbyły się, w sali konferencyjnej przy Urzędzie Gminy w Bychawie eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Do udziału w eliminacjach przystąpili uczniowie na szczeblu szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej. Naszą szkołę reprezentowali „druhowie” – Emil Dolecki i Tomasz Fijołek z kl. IV TM oraz Tomasz Jaworski, Piotr Mazur i Marek Kapka z klasy III TM. Na szczeblu szkół ponadgimnazjalnych zgłosiło się tylko 9 uczniów.
więcej...

Icemania

12 Luty 2010

      Grupa uczniów zainteresowanych sportami zimowymi z opiekunkami panią Katarzyną Macjejczyk i panią Urszulą Wilkołazką odwiedziła - ICEMANIA - muzyczne centrum rozrywki zimowej w Lublinie. Jest to nowoczesne lodowisko w centrum miasta, zadaszone, pełnowymiarowe o powierzchni 30 m x 60 m. Na terenie lodowiska dostępna jest doskonale wyposażona wypożyczalnia sprzętu - pełen asortyment łyżew we wszystkich rozmiarach . Odpocząć można w strefie ciepła w ICE Clubie, regenerując siły wyśmienitą gorącą czekoladą i ciachem. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni i czekają na kolejny wyjazd.
GALERIA - Icemania
Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie
majorhubal@wp.pl